Jak najít zaměstnání po padesátce

Přijít o zaměstnání ve věku kolem padesáti let je pro mnohé doslova noční můrou. Typickým příkladem je zkušenost dvaapadesátileté paní Jany, která přišla o místo společně s krachem svého dosavadního zaměstnavatele. Žena s mnohaletou praxí, vysokoškolským vzděláním a dobrou znalostí německého jazyka hledala práci několik měsíců. 

Často jí na nabídku potenciální zaměstnavatel ani neodpověděl, mnohdy na pohovoru sice měla dobrý pocit, ale do druhého kola ji už nepozvali. „Jsme mladý a dynamický tým. Přijďte mezi nás,“ křičelo na ženu ze všech stran, když prohlížela nabídky pracovních míst. 

Jana zažila diskriminaci na trhu práce. Ve svém věku nebyla pro zaměstnavatele zajímavá a dostala se tak do situace, kterou asi jen těžko může změnit. 

Mají vůbec starší lidé na trhu práce nějakou šanci se prosadit? Proč se zaměstnavatelé tak chovají a je to běžné i v jiných zemích? O aktuálním tématu v oblasti zaměstnanosti hovoří Stanislav Petříček, zakladatel obecně prospěšné společnosti Chci pracovat a internetového portálu www.hledampracivliberci.cz

Jak se mohou lidé bránit podobné diskriminaci. Mají vůbec nějakou šanci?

Nechci zde detailně rozebírat zákon, nejsem právník. Zaměřím se na základní příčinu. Stále rychlejší vývoj a zdokonalování produktů a služeb ve všech odvětvích neumožňuje firmám dlouhodobě plánovat. Dříve se stejný výrobek se vyráběl po dobu několika let, dnes ho vystřídá jiný během jednoho roku. Firmy nediskriminují zaměstnance nad 50 let, ale rychlost změn diskriminuje zaměstnance, kteří se těmto změnám z různých důvodů nestihnou přizpůsobit. Nikdo není schopen garantovat stejné pracovní místo jednomu člověku po celý pracovní život. 

Jednoduchý příklad, na výrobní lince je možné pracovat ve stále stejném tempu ve věku od 20 do 45 let (50 let), ale ve vyšším věku již ne. Buďme k sobě zodpovědní, nemysleme si, že stávající práci, kterou děláme, budeme dělat celý život. Přemýšlejme nad svými schopnostmi, využijme svých zkušeností a získaných znalostí. Staňme se odborníky použitelnými u více firem a ve více oborech. Buďme flexibilní a hledejme různé pracovní příležitosti, ať se naučíme i jiné pracovní dovednosti. 
Nebraňme se změnám, měňme zaměstnání nebo pracovní pozice v rámci jedné společnosti. Ne každý rok, ale například jednou za 5, 10 let. Pracovat 20 let v jedné firmě a na jedné pracovní pozici je velmi riskantní a limitující do budoucna!

Jak najít práci po padesátce
Proč se vůbec firmy takto chovají? Můžete to okomentovat jako člověk, který je sám zaměstnavatelem?

Opět zde musím zdůraznit slovo změna. Tlak na zachování zisku firmy a přežití na trhu zvyšuje nároky na výkon zaměstnanců. Ti, kteří se nechtějí nebo nestíhají změnám rychle přizpůsobit, jsou v ohrožení pracovního místa.

A jak je to u nás? Naši zaměstnanci většinou vykonávají různé druhy práce, které se průběžně mění, u nás je flexibilita základem úspěchem. Prioritně se snažíme zajistit našim zaměstnancům pestrou a různorodou práci. To je nejjednodušší cesta, jak si práci udržet.

Jak mají lidé starší padesáti let postupovat, když je propustili a oni hledají novou práci?

Základem je klid. Nejdříve je potřeba se vyrovnat se vzdorem a „nespravedlností“ z propuštění. Nemá význam hledat práci a na každém pracovním pohovoru řešit tu nespravedlnost. To každého potenciálního zaměstnavatele odradí a zájemce o práci následně utvrdí v názoru, že svět je nespravedlivý a vybuduje si ke společnosti ještě větší blok a vzdor. Své osobní pocity zanechejte doma, v kostele, v hospodě…, kdekoliv je komu libo. Teprve potom se poraďte s odborníky, tj. s agenturou práce nebo naší o.p.s., sestavte společně životopis a proberte vaše reálné možnosti a až následně jděte na pracovní pohovor. Jinak bude vaše cesta do dalšího zaměstnání velmi složitá a klikatá.

Co vše může zvýšit jejich atraktivitu pro zaměstnavatele?

Je důležité se pečlivě připravit na konkrétní pohovor. Zjistit si, co daná firma vyrábí nebo nabízí, ať ví, co je schopen nabídnout. Lidé po padesátce mají již hodně získaných zkušeností. Je důležité správně prodat své silné stránky: svou praxi, znalosti a zájem! V kombinaci s aktuálním věkem musí být evidentníjeho zkušenost a loajalita.