Jak se nachystat na pracovní pohovor

Ucházíte se o pracovní místo, rozesíláte nabídky, a když zaujmete, nevyhnete se nejspíš pracovnímu pohovoru. Připravit se na pracovní pohovor se určitě vyplatí. Jít se poprvé představit možnému zaměstnavateli bez jakékoliv přípravy může mít přesně opačný efekt. Jak se tedy nachystat? Přinášíme několik rad.

Co je dobré vědět

-          Zjistěte si všechny dostupné informace o společnosti, kde se o práci ucházíte. Při pohovoru si můžou vaše znalosti prověřit, aby zjistili váš zájem o obor i problematiku. Znát byste měli informace o společnosti - čím se zabývá, něco o její historii i další zajímavosti (informace nejsnadněji najdete na webových stránkách společnosti, můžete se podívat i do internetových vyhledávačů nebo zkusit najít třeba nějaké články v tisku). Měli byste mít také alespoň částečnou představu o tom, co dělá člověk na pozici, o kterou se ucházíte.

 Na co budete nejspíš odpovídat

 Připravte si i odpovědi na otázky, které nejčastěji u pohovoru zaznívají.

Proč se ucházíte o práci právě u nás?
Pokud hledáte práci delší dobu a už si ani tolik nevybíráte, rozhodně to při pohovoru neuvádějte. Odpověď typu: „No protože už nevím, kam bych se přihlásil, a tak zkouším všechno,“ dojem určitě neudělá. Snažte se odpovědět s nadšením, aby byl vidět váš zájem o místo. Například, že chcete poznat něco nového, je to pro vás výzva a zároveň uplatnění dosud nabytých zkušeností z předchozích zaměstnání.

Co považujete za své silné a slabé stránky?
Rozhodně si nevymýšlejte, že ovládáte několik cizích jazyků nebo dokážete pracovat v různých počítačových programech, pokud to není pravda. Vaše lež by se zakrátko provalila. Třeba si sami myslíte, že v ničem zvlášť nevynikáte, ale každý má nějaké dovednosti (můžete uvést třeba pečlivost, trpělivost, týmovou spolupráci, kreativitu, loajalitu). Vždy ale počítejte s tím, že se vás mohou zeptat, jak konkrétně se ta daná vlastnost projevuje.
Ze slabších stránek vyjmenujte nějaké obecné (netrpělivost, například v souvislosti s tím, než se něco naučíte, tak abyste byl plnohodnotný člen týmu), není dobré vyjmenovávat příliš mnoho negativních vlastností nebo záležitosti typu nedochvilnost, upovídanost… Žádný zaměstnavatel nestojí o drby na pracovišti nebo o pracovníka, který všude chodí pozdě. Říci, že nemáte žádné slabé stránky, je arogantní a nebudí to zrovna důvěru.

Proč si ze všech uchazečů máme vybrat zrovna vás?
Jistě víte, o jakou pozici se ucházíte. Proto budete mít i schopnosti, které právě na tomto místě využijete. Člověk, který až dosud pracoval jako řezník, se asi nebude hlásit na místo počítačového technika, učitelka se nejspíš po letech kariéry za katedrou nerozhodne zkusit štěstí jako bagristka.
Zmiňte jako své přednosti dosavadní praxi, vzdělání a kurzy, případně další doplněné vzdělání. Klidně zahrňte například jazykové znalosti nebo jiné odborné školení, oznamte i třeba různé osvědčení nebo rozšířený řidičský průkaz. Dejte ale pozor, aby vaše vystoupení neznělo jako příliš nafoukané a nestalo se spíše sebechválou.

Pracovní pohovorJak vysoký si představujete svůj plat?
Tak to je otázka, která padne téměř vždy. Otázka to není jednoduchá. Nechcete si říci příliš moc, ale ani se nepodcenit. Jednoduše se odpíchněte od mzdy, kterou pobíráte v současném zaměstnání nebo jste měli naposledy, pokud jste bez práce. Ze svého platu musíte přece pokrýt náklady na své živobytí. A určitě máte alespoň trochu představu o tom, jak je pozice, o kterou se ucházíte, ohodnocena.

Máte nebo plánujete rodinu? Jste členem nějaké politické strany nebo hnutí? Jste příznivcem nějakého vyznání?
Tak na tyto otázky by se vás ptát na pohovoru neměli. Jsou diskriminační. Ale opak je často pravdou. Tedy, zeptají se. Záleží na vás, jestli odpovíte. Není to ale věc, která má souvislost s prací, kterou byste pro společnost vykonávali.

Co ještě před pohovorem nezapomenout:

-          Aktualizujte svůj profesní životopis. Stará verze, kde nemáte třeba uvedené své poslední zaměstnání, nesvědčí o vaší důkladnosti, ani pečlivosti či přípravě. Celkově vzbuzuje dojem, že zase až tak uspět na pohovoru nechcete.

-          Přijďte vhodně oblečení. Není dobré vzít si třeba sportovní soupravu nebo oděv, ve kterém jste byl den předtím s přáteli u táboráku nebo posedět v restauraci. Je dobré si také před pohovorem umýt vlasy a nezanedbat osobní hygienu. První dojem přece jen dělá své.

-          Na pohovor přijďte včas. Ne půl hodiny předem, ale třeba 5 – 10 minut před stanoveným termínem. Budete mít i čas na vydýchání a uklidnění se ve stresu.

-          Před pohovorem se dobře vyspěte, netravte večer bujarou zábavou. Není nic horšího, než uchazeč, ze kterého je cítit alkohol. Nic nežvýkejte (ani žvýkačku), když přicházíte před komisi.

 Nakonec

-          Na pohovoru se snažte být uvolnění, usmívejte se, buďte zdvořilí. Nezapomeňte na základy společenského chování – přijměte nabídnutou ruku na pozdrav, neskákejte hovořícím lidem do řeči, nechte personalistu nebo zástupce společnosti rozhovor vést. 

-          Před začátkem pohovoru si nezapomeňte vypnout mobilní telefon. 

-         Po ukončení pohovoru poděkujte a rozlučte se.