Příprava budoucích absolventů na zaměstnání

PORADNA
Odpovídá:
Stanislav Petříček, o.p.s. Chci pracovat

Budu končit studium a už nyní mám obavy z toho, že nenajdu práci. Absolventi ji kvůli chybějící praxi hledají dost těžko. Poradíte, jak tomu předejít a co dělat?

Právě proto, aby nebyli čerství absolventi po ukončení školy překvapení, měli by se chystat na své budoucí zaměstnání už při studiích. Průběžně je ale dobré o budoucím uplatnění přemýšlet ještě daleko dříve, už při výběru školy.

Prvním krokem je vybrat správnou školu. Už při výběru té střední nebo učňovské je dobré si zjistit možnosti dalšího uplatnění. Pokud už třeba v průběhu prvního roku studia zjistíte, že to bude s hledáním práce těžké, stále máte šanci přejít na jinou školu. Horší je, pokud něco takového zjistíte až v posledním ročníku. Dobré je také najít někoho, kdo v oboru pracuje a situaci s ním probrat. Zeptat se, jak je to s hledáním práce a i podle toho se rozhodnout, kam jít studovat. Nejde ani o to, zajímat se o finanční ohodnocení, ale o náplň, o čem v reálném životě práce v konkrétním oboru je.

Pokud máte toto všechno vyřešeno, nastává fáze brigád. Když si jejich prostřednictvím neudělá mladý člověk kontakty už při studiu, nikdo na něj potom čekat nebude. Pak se nelze divit tomu, že třeba vysokoškoláci nenajdou místo a pak končí u kas v supermarketech.

Důležitý je také výběr brigád. Nejde o to jen někde dělat a přivydělat si peníze na prázdniny. Ideální je brigáda v oboru, který studujete. Všechno je pouze o osobní aktivitě a zájmu. A především, vyplatí se firmu kvůli brigádě i práci oslovit přímo a nečekat, jestli se někde pracovní nabídka objeví. 
Obecně prospěšná společnost Chci pracovat vznikla v Liberci před rokem. Kromě toho, že zdarma nabízí nezaměstnaným pomoc se sestavováním životopisu a hledáním práce, provozuje internetové stránky www.hledampracivliberci.cz, kde mohou zájemci sledovat aktuální nabídky volných míst.