Průměrná mzda stoupla o 441 korun na 25 219 korun

Lidé v Česku si ve třetím čtvrtletí oproti loňsku polepšili na mzdách 441 korun. Podle statistiků mají na výplatní pásce průměrně 25 219 korun hrubého. Mzdy stouply i po odečtení vlivu inflace, analytici nicméně čekali vyšší růst.
 
„Ve firmách panuje růstová nálada a plánují nabírat, nebo alespoň udržet
stávající stavy zaměstnanců. Takové podmínky nahrávají růstu mezd,“ říká odborník na řízení lidských zdrojů PricewaterhouseCooper Daniel Soukup.
 
Dodává však, že plošné zvyšování mezd ve firmách je již minulostí, přidává se hlavně těm lidem, které si firmy potřebují udržet. „Obecně to bývají specializovaní odborníci či manažeři, kteří nejvíce přispívají k růstu tržeb. Z pohledu odvětví, očekáváme v příštím roce největší nárůst mezd v IT, nejmenší naopak v maloobchodě,“ uvedl.
Mzdy nominálně ve třetím čtvrtletí podle dat Českého statistického úřadu rostly o 1,8 procenta, reálně (tedy po odečtení inflace) se zvýšily o 1,2 procenta. Analytici očekávali vyšší růst, v obou případech o 0,7 procentního bodu, tedy nominálně o 2,5 procenta a reálně o 1,9 procenta.
 
Medián mezd dosáhl 21 521 Kč. Jeho hodnota rozděluje platovou řadu na dvě poloviny - polovina lidí bere více, polovina méně. Proti stejnému období předchozího roku stoupl o 1,5 %, u mužů činil 23 492 Kč, u žen byl 19 215 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 10 457 Kč a 40 326 Kč.