Šanci získat práci máte i po padesátce

Máme 10 tipů jak na to! Nezaměstnanost stoupá.

Lidé mají problémy najít pracovní místo, zejména pak ti z ohrožených skupin, ke kterým patří absolventi, matky po mateřské nebo třeba starší lidé nad padesát let. Zaměstnavatelé o ně nestojí, budují si přeci mladý a kreativní tým. Co ale dělat, když pár let před důchodem přijdete o místo a nikde o vás kvůli věku nestojí? Zakladatel obecně prospěšné společnosti Chci pracovat, Stanislav Petříček, má pro vás deset tipů, co podniknout, abyste šli nové práci, jak se říká naproti.

1) Zaměřte se na to, co umíte a co můžete potencionálnímu zaměstnavateli nabídnout. Máte za sebou už mnoho let praxe, tak toho jistě bude hodně.

2) Sepište si všechny své schopnosti a znalosti na papír a pak se ve svém okolí rozhlédněte po firmách, které by mohla vaše odbornost zajímat. Nepodceňujte se ani nepřeceňujte.

3) Oslovte firmy v oboru, který vás zajímá. Zjistěte si situaci na trhu v daném regionu, jak si obor stojí. Informace najdete třena na webu Českého statistického úřadu nebo úřadu práce.

4) Pokud zjistíte, že obor v regionu prosperuje a možný zaměstnavatelé jsou na obzoru, rozhodněte se, jaký pracovní poměr vás zajímá. Můžete poptávat i třeba poloviční úvazek nebo externí spolupráci, najít si jednu či více brigád. Vždy je potřeba nějak začít.

5) Když je v regionu opačná situace, obor neprosperuje nebo zde vůbec nejsou firmy z odvětví, zaměřte se na něco jiného. Nebuďte konzervativní, přizpůsobte se.

6) Začněte nejdřív brigádou nebo prací na částečný úvazek.

7) Poptejte se v okolí. Neváhejte požádat přátele a známé o pomoc s hledáním pracovního místa. Možná budete překvapení, že o něčem vědí nebo dokonce sami hledají posilu, ale třeba o vaší snaze najít místo ani nevědí.

8) Zkuste to, co vás zajímá. To platí především tehdy, když nemáte možnost najít ve svém oboru uplatnění (nejsou např. v regionu firmy z vašeho oboru, nebo není zrovna perspektivní). Rekvalifikace se nevyplácí, jsou téměř zbytečné. Podstatnější je zkusit si, něco nového třeba při brigádě nebo výpomoci, pak uvidíte.

9) Připravte si životopis. Pokud nejste schopni sestavit ucelený životopis a průvodní dopis, obraťte se na někoho, kdo vám pomůže. Obecně prospěšné společnosti toto nabízí zadarmo. Zdůrazněte v něm svou flexibilitu i skutečnost, že už vás nesvazují děti a rodina a můžete tedy věnovat práci dostatek času.

10) Nečekejte 100% jistotu práce. Ať vás přijmou do malé či velké firmy, nikdy nečekejte, že máte místo na stálo. Doporučujeme neplánovat na delší období, než jsou 2 roky.